Instytucje Uni Eurpoejskiej:

Rada Europejska powstała w 1974 roku na szczycie Wspólnot w Paryżu, z inicjatywy Valery'ego Gisard'a d'Estaign. Początkowo spotykała się trzy razy w roku, od wejścia w życie Jednolitego Aktu Europejskiego Rada Europejska spotyka się dwa razy w roku. W jej skład wchodzą szefowie państw, rządów, ministrowie spraw zagraniczncznych państw członkowskich i przewodnicący Komisji Europejskiej. RE stwarza głowne impulsy dla integracji, stumuluje rozwój Unii, określa kierunki jej polityki. RE jest organem Unii Europejskiej, nie jest organem Wspólnot (Wspólnoty Europejskiej i Euratomu).


Główne instytucje:

Rada Unii Europejskiej jest głównym organem ustawodawawczym i podstawową strukturą decyzyjną Unii. Składa się z przedstawicieli państw członkowskich szczebla ministerialnego, upoważnionych do działania w imieniu swoich rządów, jest więc organem międzyrządowym. RUE spotyka się w różnych składach resortowych, w zależności od rozpatrywanych problemów. Co miesiąc spotykają się najważniejsze: Rada do spraw Ogólnych, Rada do spraw Rolnictwa, Rada do spraw Gospodarki i Finansów. Podjęcie decyzji przez RUE przygotowuje się na dwóch szczeblach: Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER - u) i grupach roboczych. Jej siedzibą jest Bruksela.

Komisja jest to organ pnadnarodowy, niezależny od rządów i państw członkowskich. Formlanie podlega RUE, ale w realizacji swych funkcji: wykonawczej i zarządzającej zachowuje niezależność. Jest strażniczką traktatów, nadzoruje ich realizację, reprezentuje UE na zewnątrz. Zarząda budżetami unijnymi. Komisarzy mianuje się na 5 lat, obecnie każde państwo ma swojego Komisarza. Komisarzem do spraw Polityki Regionalnej jest Danuta Hubner. Siedzibą Komisji jest Bruksela.

Paralment Europejski składa się z 732 parlamentarzystów. Polskę w Pe reprezentują 54 osoby. Posłowie tworzą w nim ponadnarodowe frakcje polityczne, wybierani są na 5 letnie kadencje. W PE działa 20 komisji stałych, mogą być powoływane komisje do zbadania konkretnych spraw i komisje śledcze. Pierwsze bezpośrednie wybory do PE odbyły się w 1979 roku (wcześniej parlamentarzyści byli delegowani przez kraje członkowskie). Siedzibą PE jest Strasburg.

Trybunał Sprawiedliwości pełni funkcje sądu cywilnego, sądu pracy, sądu międzynarodowego i konstytucyjnego, a w stosunku do orzeczeń Sądu Pierwszej Instancji również sądu apelacyjnego. Jego zadania to: kontrola stosowania prawa UE, wykładnia i dalszy rozwój prawa. Siedzibą TS jest Luksemburg.

Sąd Pierwszej Instancji został powołany przez RUE na mocy Jednolitego Aktu Europejskiego w 1989 roku. Do Sądu Pierwszej instancji trafiają skargi osób fizycznych i prawnych na funkcjonowanie organów EU.

Trybunał Obrachunkowy jest to instytucja kontroli finansowej UE. Trybunał powstał w 1975 roku, a swą działaność rozpoczął w 1977 roku. Tworzą go specjaliści delegowani przez rządy państw członkowskich na 6 - letnie kadencje.


Instytucje doradcze:

Komitet Ekonomiczno - Społeczny ma wyrażać opinie dotyczące polityki socjalno - ekonomicznej UE w imieniu różnych grup życia społecznego i gospodarczego. W praktyce w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele trzech grup: pracowników, pracodawców, różnych grup interesu. Członków Komitetu jest 344, wybierani są na 4 lata. Siedzibą Komitetu jest Bruksela.

Komitet Regionów jest organem doradczym, przygotowującym opinie dla RUE i Komisji dotyczące rozwoju regionalego UE. Składa się z 344 członków, wybieranych na 4 lata. Jego siedzibą jest Bruksela.


Instytucje finansowe:

Europejski Banki Inwestycyjny

Europejski Bank Centralny



Autor: dh. Natalia